Loading...

تغییر زبان

اسانس‌ ها و کاربرد آن‌ها در صنایع غذایی

by عبدالخالق گلکار, 12 دی, 1395

اسانس‌ ها ترکیبات شیمیایی پیچیده گیاهی و دارای عطر و طعم مخصوص و قوی هستند و از بافت‌های مختلف گیاهان استخراج می‌شوند. اسانس‌ها در دمای محیط به سرعت تبخیر می‌شوند، از این رو به آن‌ها مواد فرار نیز می‌گویند. برخی از اسانس‌ها قابلیت حل شدن در آب و الکل را دارا می‌باشند؛ اما بیشتر اسانس‌ها جزء مواد نامحلول محسوب می‌شوند. ویژگی دیگر روغن‌های فرار و یا همان اسانس‌ ها فسادناپذیری و قابلیت تقطیر آن‌ها است و این ویژگی اسانس‌ها را از روغن‌های پایدار متمایز می‌کند.

بشر از گذشته‌های دور از گیاهان خوشبو در مواد غذایی یا دارویی خود استفاده می‌نموده است. مصری‌ها هنگام استحمام از اسانس‌ها استفاده می‌کرده اند و برای اسانس‌های گیاهی خاصیت درمانی قایل بوده‌اند . همچنین هنگام مومیایی کردن اجساد از اسانس برخی از گیاهان استفاده می‌شد و این امر موجب حفظ جسد در برابر فساد می‌گشت. در ایران باستان نیز از اسانس‌ ها استفاده‌های گوناگونی نظیر مداوای بیماری ها و معطر کردن اماکن مذهبی می‌شد. استفاده از عرقیات گیاهی در عصر حاضر بخشی از استفاده از اسانس‌ ها از گذشته تا کنون در ایران است.

کاربردها

همانطور که پیش از این نیز گفتیم اسانس‌ها داری عطر و طعمی قوی هستند. از این رو در صنایع گوناگون مانند صنایع غذایی و صنایع بهداشتی و آرایشی مورد استفاده واقع می‌گردند . اسانس‌ها خاصیت ضد عفونی کنندگی دارند از این رو می‌توانند موجب حفاظت مواد غذایی در برابر عوامل فاسدکننده شوند‌. اسانس‌ها، طعمهای گوناگونی دارند . برخی از آن‌ها شیرین برخی دیگر تلخ و برخی گس و یا سوزاننده هستند. از این رو استفاده از آن‌ها در مواد غذایی طعم‌های گوناگونی به آن‌ها می دهند . عطر خاص برخی از مواد غذایی نیز حاصل استفاده از اسانس‌ها می‌باشد.

منبع:

 http://www.wefood.ir/

بدون دیدگاه


  پاسخ دادن

  Your email address will not be published Required fields are marked *

  می توانید از تگ های HTML نیز استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  *

  10 تا 20 % تخفیف

  تخفیف تابستانه طعم دهندهای فریر ویژه صنایع اسنک