تغییر زبان

ته سیگاری که جوانه میزند !

ته سیگاری که جوانه میزند !

by سیدمسعود تقوی, 27 آگوست, 2019

سالانه حدود ۴٫۵ تریلیون ته سیگار در تمام دنیا در خیابانها رها می شوند.

فیلترهای سیگار معمولا از نوعی پلاستیک ساخته شده که بر اساس خاصیت مواد پلاستیکی تجزیه آنها در محیط زیست را مشکل می کند؛ بطوریکه از ۱۰ ماه تا ۱۰ سال ممکن است در طبیعت و محیط زیست ما بدون کوچکترین تغییری بمانند.

علی‌رغم محدودیت‌های زیادی که برای استعمال سیگار در کشورهای مختلف اعمال می‌شود اما هنوز هم ته سیگار یکی از زباله‌های مطرح آلوده‌ کننده‌ی دنیا است.

شاید ساده‌ترین کار برای آلوده نکردن محیط این باشد که ته سیگار را به سطل‌های زباله بیاندازیم اما راهکارهای خلاقانه‌‌تری ایجاد شده‌اند که حتی از ته سیگار هم می‌خواهند به نفع محیط زیست استفاده کنند.

یک شرکت هندی کاغذ سیگاری ساخته است که زیست تخریب‌پذیر است و جالب‌تر این که دانه‌های موجود در آن شروع به رشد می‌کنند.

این ایده پیش از این برای ساخت کاغذهای تخریب‌پذیر و رشد دانه‌های گل یا چمن اجرایی شده بود اما این بار از بذر درختان استفاده شده تا پس از رها شدن ته سیگار در طبیعت، درخت رشد کند.

ته سیگارهای طراحی شده توسط بن فورمن دارای دانه های گیاهی هستند که بعد از رها شدن در طبیعت جوانه زده و رشد می کنند.

این پروژه «ته سیگار سبز» یا “Greenbutts” نامیده می شود و قرار بود تا اواسط سال ۲۰۱۵ میلادی در مراحل پایانی توسعه با یک تولید کننده مطرح سیگار در جهان قرار گیرد.

امروز در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی می توان این نوع سیگار را خریداری کرد.

البته این ایده با دو مشکل اساسی روبرو است، اول این که تشویق مردم به انداختن ته سیگار در طبیعت یا حداقل اهمیت ندادن به جایی که ته سیگار را می‌اندازند مشکل ساز است

و دوم این که سیگارها محدود به یک منطقه نیستند و اگر قرار باشد دانه‌های نوعی درخت در مناطق مختلف دنیا کاشته شوند، از نظر اکولوژیکی گونه‌های دیگر به خطر می‌افتند.

کاربران اینترنت به این ایده واکنش‌های مختلفی نشان دادند که بعضی جالب توجه هستند.

برای مثال گفته می‌شود که تعداد زیادی از آتش‌سوزی‌ها در اثر پرتاب ته سیگار خاموش نشده

از خودرو به طبیعت به وجود می‌آید و اگر این کاغذ‌های سیگار تولید انبوه شوند این رفتار هم تشویق می‌شود و در نهایت برای خلق یک درخت، آتش‌سوزی‌هایی اتفاق می‌افتد که صدها درخت را نابود می‌کند.

بدون دیدگاه


    پاسخ دادن

    Your email address will not be published Required fields are marked *

    می توانید از تگ های HTML نیز استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    *