تغییر زبان

فلفل چیلی

فلفل چیلی

by ehsan12, 6 جولای, 2020

فلفل “چیلی” چگونه کشف شد؟

تاریخچه فلفل های چیلی از آمریکای مرکزی ( منطقه ای که از مکزیک مرکزی تا آمریکای مرکزی و شمال کاستاریکا گسترش می یابد) شروع می شود.

فلفل های چیلی هر روز توسط یک چهارم از جمعیت کره زمین در سراسر جهان مصرف می شوند. آنها بوته های چند ساله متعلق به خانواده Capsicum هستند و برای اکثر جهان کاملاً ناشناخته بودند تا اینکه کریستوفر کلمب در سال 1492 وارد دنیای جدیدی شد.

 

 

 

چرا خوردن فلفل چیلی باعث می شود در دهان احساس سوختگی کنید؟

قبل از اینکه به تاریخچه چیلی بپردازیم ذکراین نکته قابل توجه است که سوزش و درد کوتاهی که هنگام خوردن فلفل دلمه احساس می کنید ناشی از ترکیبی به نام کپسایسین است. مصرف کپسایسین باعث تحریک گیرنده های درد در بدن می شود تا به شما هشدار دهند که شما به طور بالقوه کار کمی خطرناکی را انجام داده اید.

هدف اصلی آنها هشدار بدن نسبت به گرمای دریافت شده است. مثال مشابه این مکانیسم را هنگام دست زدن ناگهانی به تابه داغ احساس می کنید.

نظریه ای در این رابطه وجود دارد که می گوید:  خوردن فلفل ها همان حسی را به ما می دهد که گویی می خواهیم غذای خیلی داغ بخوریم . این احساس سوختگی گیرنده TRPV1 را فعال می کند که ممکن است باعث شود احساس کنیم که دهان ما در آتش واقعی است، اما دانشمندان می گویند هیچ آسیبی به بافت وارد نشده است و تنها این یک سکسکه مغزی اتفاق افتاده است و گیرنده های درد از این طریق مغز ما را فریب می دهند که فکر کند زبان ما در آتش است.

 

پس اگر به ما صدمه وارد می کنند چرا آنها را می خوریم؟

دانشمندان آمریکایی فکر می کنند ما سوختگی را دوست داریم و درد را برای لذت تحمل می کنیم. در قطعه ای  در مورد کاپسایسین تحت عنوان ” چرا ما دوست داریم فلفل های گرم بخوریم؟” عنوان می کنند که:

شاید ما در حالی که از این درد آگاهیم با حفظ آگاهی از این که هیچ خطر واقعی برایمان وجود ندارد، به دنبال تجربه دردناک طعم در فلفل ها باشیم. از واکنش مردم به نظر می رسد که از آن لذت می برند و به طور جدی به دنبال آن هستند.

بسیاری دیگر از احساساتی از این قبیل که نامطلوب هستند، ظاهراً بی خطر هستند مثل: احساس افتادن ناشی از سوارکاری، احساس ترس و اضطراب هنگام تماشای فیلم های ترسناک که در آنها درد جسمی را تجربه می کنید یا هنگام پریدن داخل اب یخ، یا حتی احساس غم و اندوه که هنگام تماشای صحنه های تکان دهنده اشک هایمان جاری می شوند.

در جایی ناتلیوس درباره نحوه رسیدن فلفل به چین، نویسنده یادداشت می کند:

بر خلاف بیشتر غذاهایی که انسان ها به خوردن آنها عادت دارند، فلفل دلمه ای در هنگام بلع باعث درد واقعی می شود. دانشمندان معتقدند که این درد مصنوعی حاصل تکامل است. هنگامی که کپسایسین با انتهای عصب در تماس است، گیرنده درد را تشخیص می دهد که عملکرد طبیعی آن تشخیص نوع گرمائی است که باعث سوزش می شود. گیرنده ای که به TRPV1 معروف است، به گونه ای طراحی شده است که ما را از انجام کارهای گنگ مانند برداشتن یک شاخه سوزانده با دست های برهنه، یا گاز گرفتن چیزی بسیار داغ، که به دهان ما آسیب وارد می کند، باز میدارد.

با گذشت سالها ، دانشمندان این تئوری بر این باورند که دلیل اصلی تکامل چیلی ها، ممانعت پستانداران از خوردن آنهاست. در “تکامل پیچیده فلفل تند قرمز”،  آدامز هاروارد می نویسد که دانشمندان دریافتند که در حالی که برخی از پستانداران از گیاهان تند اجتناب می کنند، پرندگان نیز این کار را نمی کنند، و این یافته را به این واقعیت نسبت می دهند که پرندگان فاقد گیرنده برای احساس “کپسایسین” هستند، بنابراین پرندگان  حتی از خوردن شیرین ترین غذاها چیزی احساس نمی کنند، این در حالیست که پستاندارن دقیقا مثل انسان ها دارای این گیرنده ها هستند. بنابراین معقول است که کپسایسین یک عامل مهار کننده برای پستانداران باشد (البته به جز ما دیوانه ها که آنها را دوست داریم).

البته ، کلمب به دنبال چیلی نبود. همانطور که بسیاری از ما در کلاسهای تاریخ دبیرستان خود آموخته ایم، کلمب در جستجوی مسیر تجاری جدید به آسیا بود و به دنبال طلای سیاه بود (خرچنگ ها به دلیل ارزش بالایی که داشتند به عنوان “طلای سیاه” شناخته می شدند)، که اغلب برای پرداخت اجاره یا حقوق استفاده می شدند.

تا بعد از قرون وسطی ، تقریباً تمام فلفل های جهان را از ساحل Malabar ، در هند وارد کردند. از آنجا از طریق لوانت و بازرگانان ونیز به بقیه ی اروپا معامله می شد، یعنی تا زمانی که امپراتوری عثمانی در اواسط دهه 1400 مسیر تجارت را قطع کرد.

در ادامه به بررسی برخی ویژگی های مفید فلفل های چیلی می پردزایم

ترکیبات مفید فلفل های چیلی:

فلفل های چیلی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف هستند.

با این حال، از آنجا که به مقدار بسیار جزئی مصرف می شوند، سهم آنها در مصرف روزانه شما بسیار کم است.

1- ویتامین A:

فلفل قرمز از نظر سرشار از بتاکاروتن است، که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.

2-ویتامین :B6

این ویتامین از حخانواده B در متابولیسم انرژی نقش دارد.

3-ویتامینC:

فلفل های چیلی منبع بسیار خوبی از این آنتی اکسیدان قدرتمند هستند ، که برای بهبود زخم و عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مفید هستند.

4-ویتامین :K1

که همچنین به عنوان فیلوکینون شناخته می شود ، این ویتامین عامل انعقاد خون است و برای داشتن  استخوان ها و کلیه های سالم ضروری است.

5-پتاسیم:یک ماده معدنی ضروری رژیم غذایی است که در عملکردهای مختلف نقش دارد ، مصرف پتاسیم ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

 

6-مس:

غالبا در رژیم غذایی غربی ، مس عنصر اصلی است که برای داشتن استخوانهای قوی و نورونهای سالم اهمیت دارد.

فواید سلامتی فلفل های چیلی:

علیرغم طعم سوزش ، فلفل های چیلی از دیرباز ادویه ای سالم به حساب می آمدند. کپسایسین ، اصلی ترین ترکیب فعال زیستی گیاه در فلفل های فلفل قرمز ، خواص بی نظیری دارد.

با گیرنده های درد ، که انتهای عصبی هستند و درد را حس می کنند ، به هم متصل می شوند. این احساس سوزش ایجاد می کند اما صدمات واقعی ایجاد نمی کنند.

با این وجود ، مصرف زیاد فلفل های فلفل قرمز (یا کپسایسین) ممکن است با گذشت زمان باعث کاهش حساسیت در گیرنده های درد شود و توانایی شما در احساس طعم سوزش فلفل را کاهش می دهد.

یک مطالعه نشان داد هنگامی که روزانه 2.5 گرم فلفل قرمز به افراد مبتلا به سوزش سر دل داده می شد، در ابتدای درمان 5 هفته ای درد بدتر می شد اما با گذشت زمان بهبود می یافت.

 

بدون دیدگاه


    پاسخ دادن

    Your email address will not be published Required fields are marked *

    می توانید از تگ های HTML نیز استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    *