Menu

Switch Language

امولسیون میوه‌ای چیست و در نوشیدنی‌ها چه عملکردی دارد؟

امولسیون میوه‌ای چیست و در نوشیدنی‌ها چه عملکردی دارد؟

by سیدمسعود تقوی, 14 آوریل, 2020

مدت زمان مطالعه 10دقیقه

در این مقاله قصد داریم انواع امولسیون های میوه ای، ترکیبات و چگونگی عملکرد آن‌ها در انواع نوشیدنی ها را توضیح دهیم

مقدمه

کولا، لیمو و پرتقال از پر طرفدارترین طعم‌های نوشیدنی در جهان به شمار می‌رود.

زمانی که به ترکیبات روی بطری نوشابه یا آبمیوه‌ها توجه می‌کنید متوجه خواهید شد که در برخی موارد واژه “اسانس مجاز خوراکی” ذکر شده است.

از آنجایی که برخی از میوه‌ها در مواقعی از سال وجود ندارند یا این که در ایران کشت نمی‌شوند، باید از کنسانتره یا پوره میوه در فرمولاسیون آبمیوه استفاده کرد. از طرف دیگری، برخی کنسانتره‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند، به همبن خاطر جهت ایجاد تازگی به محصول نهایی، نیاز به افزودن اسانس مجاز خوراکی است. ولی برخی تولیدکنندگان جهت پایین آوردن هزینه تمام شده از اسانس‌های مصنوعی استفاده می‌کنند.

در صورتی که محصول نهایی شربت باشد، کنسانتره حذف شده و تنها از اسانس میوه‌ای استفاده می‌شود.

چه تفاوتی بین اسانس و امولسیون میوه‌ای وجود دارد؟

به دلیل ماهیت هیدروفوبیک اسانس‌های میوه‌ای، این افزودنی‌ها به سادگی در فاز آبی پراکنده نمی‌شوند و سریعاً به هم ملحق شده و تحت تأثیر نیروی گرانشی، به صورت یک لایه روغن در بالای محصول نوشیدنی ظاهر می‌گردند. از اینرو، باید به صورت پراکنش‌های کلوئیدی و به صورت مولکول‌های طعم پوشیده شده داخل قطرات ریز در فاز آبی پراکنده شوند (امولسیون، میکرو و نانو امولسیون). این سیستم‌های رهایش کلوئیدی باید به دقت طراحی شوند تا خصوصیات فیزیکوشیمیایی، حسی و بیولوژیکی مطلوبی را برای محصول نهایی فراهم آورند. از اینرو بهتر است که از امولسیون‌های میوه‌ای استفاده شود.

در حقیقت، بخش اصلی امولسیون‌ها را اسانس‌های خوراکی تشکیل می‌دهند. به منظور کیفیت بهتر، سهولت مصرف، یکنواختی بیشتر، کاهش خطای کارگری و پایداری بهتر پیشنهاد می‌شود که به جای استفاده از اسانس‌های میوه‌ای از امولسیون‌ آن‌ها در فرمولاسیون آبمیوه و شربت استفاده گردد.

امولسیون های میوه ای از چه ترکیباتی تهیه می‌شوند؟

اسانس‌های میوه‌ای، روغن‌های ابری کننده، روغن‌های با ارزش سلامتی بخشی، رنگ‌های محلول در چربی، امولسیفایرها، مواد وزن دهنده، ممانعت کننده‌های رسیدن، ترکیبات قوام دهنده و شیرین کننده‌ها از ترکیبات اصلی فرمولاسیون چنین محصولاتی هستند.

به این نکته باید توجه کرد که کلودیفایرها را می‌توان به عنوان گروهی از امولسیون‌ها؛ اما بدون طعم در نظر گرفت که تنها نقش ایجاد کدورت را دارند.

امولسیون‌های میوه‌ای به دو صورت رنگی و بدون رنگ به بازار عرضه می‌شوند، که براساس نوع استاندارد هر محصول، امولسیون طراحی می‌شود.

برای مثال اگر به دنبال امولسیون میوه‌ای برای استفاده در نوشمک هستید، می‌توانید از امولسیون میوه‌ای با رنگ مصنوعی استفاده کنید ولی اگر می‌خواهید امولسیون میوه‌ای را در آبمیوه استفاده نماید، حتماً باید فاقد رنگ مصنوعی باشد.

بنابراین، مهمترین مسئله‌ای که در مورد امولسیون‌های میوه‌ای مطرح می‌شود وجود رنگ‌های مصنوعی است.

پایداری فیزیکی، شیمیایی و میکروبی در مدت ماندگاری امولسیون میوه‌ای مؤثر هستند.

امروزه این گروه از محصولات ممکن است به صورت‌های مختلفی همچون کامپاند هم عرضه شوند که مقداری کنسانتره در فرمولاسیون آنها وجود دارد.

امولسیون‌های میوه‌ای که به وفور در بازار وجود دارند عبارتند از: 

امولسیون لیمو، امولسیون پرتقال، امولسیون هلو، امولسیون انبه، امولسیون زردآلو، امولسیون انار، امولسیون آلبالو و غیره.

همچنین، کامپاند‌های انار و آلبالو از پرمصرف‌ترین کامپاندها به شمار می‌روند.

جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*