Menu

Switch Language

“انواع رنگ زرد خوراکی”

“انواع رنگ زرد خوراکی”

by ehsan12, 25 ژانویه, 2021

همراهان ارزشمند فریر امروز می خواهیم با یکدیگر انواع رنگ های زرد خوراکی را مورد بررسی قرار دهیم. اگر به این موضوع علاقمند هستید، پس برای مطالعه مطلب زیر چند دقیقه وقت بگذارید.

1- رنگ زرد طبیعی کورکومین

شناسه ها

(INS No 100(i-ii

Curcumin

Turmeric

Turmeric Oleoresin

Turmeric Yellow

CI Natural Yellow 3

Color Index No 75300

E 100

 

 

توصیف فیزیکی

رنگ زرد طبیعی کورکومین را به شیوه استخراج بوسیله حلال از ریشه زردچوبه به دست می‌آورند.

ماده اولیه برای تولید رنگ زرد طبیعی زردچوبه است. این گیاه در آسیا و آمریکای مرکزی پرورش داده می‌شود و کاربردهای بسیاری به عنوان ادویه در پخت ‌و پز دارد. رنگ خوراکی کورکومین از ریشه زردچوبه با روش استخراج بوسیله حلال به دست می‌آید. گیاه innaeus ، یکی از اعضای خانواده زنجبیل می باشد.

رنگی که ادویه زردچوبه به غذا می‌دهد باعث شده تا از این ادویه در تهیه خوراکی‌ها به عنوان رنگ استفاد شود.

کورکومین ماده اصلی رنگ زرد طبیعی است.

موارد استفاده رایج

زردچوبه ، اولئورزین زردچوبه و کورکومین مواد افزودنی رنگ زرد هستند که در چاشنی هایی مانند ترشی ، خردل ، ادویه جات، تنقلات ، غذاهای پخته شده ، سس ها ، سس سالاد ، روغن ها ، مارگارین ، دسرهای یخ زده ، پنیرها ، پای ها ، کیک ، آب نبات ، نوشیدنی  و… استفاده می شوند.

مقررات Codex GSFA

کمیسیون Codex Alimentarius مجوز استفاده از کورکومین را در شش گروه غذایی صادر کرده است ، شامل نوشیدنی های لبنی طعم دار ، سوپ و آب گوشت ، شیرینی جات ، آدامس ، ماکارونی و رشته فرنگی از قبل پخته شده و محصولات مشابه ، و تزئینات ، مواد تزئینی (غیر میوه ای) و سس های شیرین همانطور که در استاندارد عمومی مواد افزودنی غذایی (GSFA) ذکر شده است. تعداد زیادی از کاربردهای دیگر کورکومین به عنوان یک ماده افزودنی رنگی در غذاها و نوشیدنی ها پیشنهاد شده و پس از اتمام روند بررسی و اظهار نظر ، در انتظار مجوز هستند.

بر اساس استاندارد اروپا

ADI برای کورکومین 3 میلی گرم / کیلوگرم وزن بدن در روز اعلام شده است.

استفاده از کورکومین در نوشیدنی ها و مواد غذایی مطابق بخشنامه 94/36 / EC پارلمان اروپا و شورای، مجاز اعلام شده است.

 

2-رنگ زرد مصنوعی تارترازین

شناسه ها

FD&C Yellow No. 5

INS No. 102

E 102

EINECS No. 217-699-5

CAS No. 1934-21-0

CI Food Yellow 4

CI No. 19140

توصیف فیزیکی

تارتازین یک رنگ زرد لیمویی است که طیف رنگی زرد تا نارنجی را در محصولات ایجاد می کند. تارتازین اصولاً نمک تری سدیم 4،5-دی هیدرو-5-اکسو-1- (4-سولفوفنیل) 4- [4-سولفوفنیل-آزو] -1H-پیرازول -3-کربوکسیلیک اسید است، همین نام را برای نام شیمیایی آن نیز به کار می برند.

تارترازین در آب حل شده و حلالیت آن در اتانول کم است.

موارد استفاده رایج

برای ایجاد رنگ زرد لیمویی در غذاها ، داروها و مواد آرایشی ، از رنگ تارترازین استفاده می شود. برای غذا ، از آن برای رنگ آمیزی شیرینی ها ، غلات ، غذاهای میان وعده ، نوشیدنی ها ، چاشنی ها ، کالاهای پخته شده ، مخلوط های پودر شده ، محصولات ژلاتین ، مایه های بستنی ، ژله ها ، ادویه ها ، سس ها ، سس ها و ماست استفاده می شود.

مضرات رنگ مصنوعی تارترازین برای سلامتی به شرح زیر می باشد.

  • افزایش احتمال ابتلا به پیش فعالی در کودکان
  • افزایش ریسک ابتلا به آسم و تنگی نفس
  • احتمالا افزایش ابتلا به تومورهای تیروئیدی
  • تشدید دردهای میگرنی
  • حساسیت‌های پوستی

مقررات Codex GSFA

کمیسیون Codex Alimentarius مجوز تارتازین را در 8 گروه غذایی ، شامل نوشیدنی های شیر مایع با طعم ، شیرینی جات ، آدامس ، تزئینات ، مواد روکش دار (غیر میوه ای) و سس های شیرین ، ماکارونی و رشته فرنگی از قبل پخته شده و مانند محصولات ، ماهی دودی ، خشک ، تخمیر شده ، کاملاً نگهداری شده و یا ماهی شور و محصولات ماهی و سوپ و آبگوشت ، همانطور که در استاندارد عمومی مواد افزودنی غذایی ذکر شده است. تقریباً 70 مورد دیگر از تارترازین به عنوان یک ماده افزودنی رنگی در غذاها و نوشیدنی ها پیشنهاد شده و پس از اتمام روند بررسی و اظهار نظر ، در انتظار مجوز هستند.

3-رنگ زرد طبیعی ریبوفلاوین

شناسه ها

(INS No. 101 (i-iii

Riboflavin, synthetic

Riboflavin 5′-phosphate sodium

Riboflavin from Bacillus subtilis

E 101(i-ii)

Riboflavin

Riboflavin-5′-phosphate

ریبوفلاوین یک پودر کریستالی زرد مایل به نارنجی است و به طور طبیعی در شیر ، پنیر ، سبزیجات سبز برگ ، جگر ، مخمر ، بادام و لوبیای سویا وجود دارد. اگرچه مقادیر اندکی در تمام سلولهای گیاهی و حیوانی وجود دارد ، اما غنی ترین منبع طبیعی آن در مخمر یافت می شود. ریبوفلاوین به طور طبیعی در شبکیه چشم ، آب پنیر و ادرار وجود دارد. ریبوفلاوین در دمای 280 درجه سانتی گراد ذوب می شود و محلول اشباع شده آن در برابر تورم خنثی است. ریبوفلاوین خشک تحت تأثیر نور پراکنده نیست اما وقتی در آب محلول است ، نور باعث از بین رفتن آن می شود. این ماده در آب کمی محلول ، در اتر ، الکل و کلروفرم نامحلول است و در محلول های رقیق قلیایی بسیار محلول است.  نمک فسفات ریبوفلاوین به نام Riboflavin-5′-phosphate، حلالیت بهتری را فراهم می کند. ریبوفلاوین به رنگ زرد روشن است و علاوه بر اینکه به عنوان رنگ خوراکی استفاده می شود ، به ویتامین B2 نیز معروف است و برای غنی سازی برخی از غذاها استفاده می شود.

 

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*