Menu

Switch Language

“تاریخچه و فواید پاپ کورن یا پف فیل”

“تاریخچه و فواید پاپ کورن یا پف فیل”

by ehsan12, 28 سپتامبر, 2020

پاپ کورن چیست؟

پاپ کورن یک دانه ذرت کامل است. به طور گسترده ای در مزرعه های  ذرت واقع در ایالات متحده رشد می کند ، جایی که اکثر پاپ کورن های فروخته شده در سراسر جهان رشد می کند. از نظر ظاهری و زراعی شبیه لپه است ، گرچه فقط هسته های ذرت بو داده توانایی پاپ شدن دارند.

ذرت بو داده ، مانند هر شش نوع ذرت، یک دانه غلات است و از یک گیاه وحشی تولید می گیرد. نام علمی آن Zea mays everta است و تنها نوع ذرت است که در واقع پاپ می شود.

ذرت از سه جز اصلی تشکیل شده است: آندوسپرم، جوانه و پریکارپ (که به آن پوسته یا سبوس نیز گفته می شود). آندوسپرم از گرانولهای نشاسته نرم و سخت تشکیل شده است. اندوسپرم همیشه سفید یا زرد رنگ است و حاوی کربوهیدرات می باشد. عملکرد نشاسته تأمین انرژی برای قسمت زنده هسته است که بیشتر به عنوان “جوانه” یا “جنین” شناخته می شود. پوسته خارجی مغز پریکارپ است که از سلولز ساخته شده است. پری کارپ یا بدنه معمولاً به رنگ سفید یا زرد است، اگرچه طیف رنگی شامل قرمز ، سیاه و رنگهای زیادی را ممکن است شامل شود.

پاپ کورن های طعم دار

پاپ کورن یا ذرت بو داده به عنوان یک میان وعده محبوب در اکثر کشورها شناخته می شود. این محصول  در طعم های مختلفی ارائه می شود که با توجه به ذائقه افراد یک منظقه از بعضی طعم ها بیشتر استفاده می شود. برای مثال کشورهایی مثل عراق و افغانستان طعم های شور و تند مثل طعم های فلفلی، لیمویی و سرکه ای را بیشتر می پسندند. بسیاری افراد هم پاپ کورن را با طعم نمکی ساده می پسندند. پس طعم و مزه موضوعی کاملا  سلیقه ای است و رابطه مستقیمی با منطقه جغرافیایی محل زندگی دارد.

خواص پاپ کورن

این میان وعده به تنهایی به عنوان یک غذای کامل محسوب می شود و حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی است. از جمله خواص آن می توان موارد زیر را نام برد:

1-بهبود روند گوارش

2-حاوی آنتی اکسیدان ها

3-حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین های خانواده B

4-کاهش میل به غذا و در نتیجه کمک به کاهش وزن برای افرادی که تمایل به رژیم گرفتن دارند

5-کاهش سطح کلستررول خون

6-برای بیماران سلیاکی که به گلوتن حساسیت دارند بسیار مفید است و به راحتی می توانند این میان وعده را مصرف کنند

و….

تغییرات نام پاپ کورن در ایران از ابتدا تا کنون

اولین محصول پاپ کورن که وارد ایران شد  مربوط به یک شرکت انگلیسی به نام “Chester field” بود، در دوران قاجار و پهلوی که مردم عادت دااشتند از واژه های عامیانه  و ساده استفاده کنند به این محصول نام “چس فیل” را دادند و این واژه از آن زمان در بین مردم رواج یافت. بعدها واژه “پف فیل” جایگزین آن شد و در نهایت واژه “پفیلا” روی این محصول نهاده شد.

معروف ترین برند تولید کننده انواع تنقلات در جهان Frito Lay می باشد

این شرکت از ترکیب دو شرکت فریتو و لی زاده شده است.

فریتو لی در دهه‌ی ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ (۲۰۰۰ و ۲۰۱۰)، تمرکز خود را روی بهبود برندهای موجود و تولید محصولات جدید معطوف نموده است. به‌عنوان مثال تولید چیپس‌های Lay’s با چربی کم و همچنین محصولات بدون روغن با برند Baked از آخرین دستاوردهای این برند بوده‌اند. در سال۲۰۰۳، یک خط محصولات جدید با نام Natural را راه اندازی کردند. فریتو لی عنوان کرده است که تمامی مواد تشکیل دهنده‌ی محصولات این برند، ارگانیک هستند. در سال 2005 تحت مدیریت آیرین روزنفیلد یک برند جدید تنقلات به نام Pita chip نیز خریداری شد. خرید این برند هم در جهت توسعه محصولات فریتو لی بود. در سال‌های بعد و با تکیه بر روش‌های تولید همین برند، تمرکز Frito Lay بر  تولید محصولات با مواد طبیعی نیز بیش از گذشته شد.

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*