Menu

Switch Language

تاثیرات رنگ های خوراکی طبیعی و مصنوعی بر سلامتی

تاثیرات رنگ های خوراکی طبیعی و مصنوعی بر سلامتی

by ehsan12, 26 اکتبر, 2020

امروزه همه ما به وفور شاهد استفاده از رنگ های مصنوعی در صنعت غذا هستیم و بدون این که از عوارض آن ها اطلاع داشته باشیم با دیدن کیک های جذاب موجود در ویترین قنادی ها، یخ در بهشت ها و آبمیوه های کافه ها  دلمان ضعف می رود و دست و پای خود را گم می کنیم؛ وقتی ما با این سن و سال جذب این خوراکی ها می شویم از کودکان خود چه انتظاری داریم؟

آن لحظه که به حس ولع فرزند خود پاسخ مثبت می دهید و برایش کیک فوندانت آبی تیره یا قرمز جیغ می خرید تا با تم تولدش ست باشد آیا به سلامتی فرزندتان می اندیشید؟؟؟!!!!

در مراسمی که افراد تشکیل دهنده جمع، همگی هم سن و سال کودک شما هستند آیا سلامتی آن ها برایتان اهمیت دارد؟

اگر از عوارض مصرف رنگ های مصنوعی مطلع باشید آیا باز هم با خیال راحت کیک و آبمیوه خوش رنگ و لعاب به خورد فرزندتان می دهید؟

 

وقتی کودکی را می بینیم که بیش فعال است، زمانی که فردی دچار افسردگی می شود یا اینکه به آلزایمر مبتلا می شود، وقتی جنینی در شکم مادرش دچار آسیب های جبران ناپذیر می شود و…

همه این زمان ها ما باید به آن لحظه ای فکر کنیم که جذب آن رنگ و لعاب زیبای مواد غذایی شده ایم.

اگر کیکی که برای تولد تهیه می کنید رنگ کم تری داشته باشد اما در عوض سلامت کودک شما را تضمین کند چه؟ چه نظری دارید؟ اگر این رنگ ها علاوه بر نداشتن عوارض خطرناک، برای سلامتی هم مفید باشند باز هم به استفاده از رنگ های مصنوعی اصرار دارید؟

اگر نظرتان نسبت به این موضوع مساعد است پس بیایید با هم دسته ای از رنگ های طبیعی را که توسط میکروب ها تولید می شوند، مورد بررسی قرار دهیم.

شاید با خود بگویید میکروب ها که همیشه عامل فساد و بیماری هستند اما باید به شما بگویم “خیر اینچنین نیست. بسیاری از میکروب ها هستند که در حین فعالیت خود مواد بسیار مفیدی را تولید می کنند”.

میکروب ها یا به عبارت بهتر میکروارگانیسم ها هم مثل بقیه موجودات غذا می خورند و در اثر خوردن غذا موادی تولید می کنند که به آن ها متابولیت می گویند.

متابولیت ها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شوند.

متابولیت های اولیه برای رشد خود میکروارگانیسم ها ضروری هستند، اما متابولیت های ثانویه می توانند استفاده های متنوعی داشته باشند. متابولیت های ثانویه انوع مختلفی دارند که  رنگدانه ها یک دسته از آن ها هستند.

امروزه از رنگ دانه های آلی تولید شده توسط میکروارگانیسم ها در صنایع غذایی استفاده های متنوعی می شود و استفاده از آن ها همواره در حال افزایش است. این رنگدانه ها خواص مختلفی دارند.

از جمله میکروارگانیسم هایی که رنگ تولید می کنند می توان موارد زیر را نام برد:

جلبک اسپیرولینا (رنگ سبز-آبی)، آتروباکتر آتروسیانوس (رنگ آبی)، سراشیا مارسسنس (رنگ قرمز)، استافیلوکوکوس اورئوس (رنگ طلایی).

تعداد میکروارگانیسم هایی که رنگدانه تولید می کنند آنقدر زیاد است که از شمارش خارج است. اما اگر بخواهیم یکی از آن ها را به طور اختصاصی مورد بررسی قرار دهیم پیشنهاد ما جلبک “اسپیرولینا” است.

 

 اسپیرولینا

نوعی جلبک سبز-آبی است که در گروه سیانوباکترها طبقه بندی می شود. این جلبک در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. در این مناطق آب ها قلیایی بوده و سرشار از کربنات و بی کربنات هستند که برای رشد این جلبک ضروری است. از اسپیرولینا می توان به عنوان غذای انسان ها یا جانوران استفاده کرد و امروزه از آن در تهیه مکمل های غذایی استفاده می شود.

رنگدانه ای که از این جلبک استخراج می شود “فایکوسیانین” نام دارد. علاوه بر اینکه این رنگدانه رنگ سبز-آبی تولید می کند به علت خواص آنتی اکسیدانی که دارد می توان از آن برای افزایش مقاومت اکسیداسیون لیپیدهای امولسیون های روغن در آب استفاده کرد.

افزودن این ریزجلبک ها به بیسکوییت ها و کلوچه ها می تواند باعث بهبود بافت و افزایش ماندگاری  این محصولات شود. همچنین افزودن آن به ژله ها و دسرها باعث بهبود خواص ژلی و رئولوژیکی می شود.

از جمله خواص اسپیرولینا برای سلامتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش کلسترول
  • مبارزه با بیماری های کبدی
  • کاهش قند خون و فشار خون
  • تقویت سیستم ایمنی و…

 

همانطور که ملاحظه فرمودید می توان از میکروب ها هم رنگ طبیعی تهیه کرد. تا زمانی که آنقدر امکانات در دسترسمان است که می توانیم حتی از میکروب ها هم رنگ تهیه کنیم چرا به دنبال استفاده از رنگ های مصنوعی باشیم؟

لحظه ای با خودتان تامل کنید و مطالب بالا را چندبار مرور کنید.

امید است که  با یکدیگر  در راستای سلامتی خود و فرزندانمان و آینده ایران عزیزمان قدمی برداریم.

 

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*