Menu

Switch Language

“تغییرات صنعت غذا در شرایط کرونا”

“تغییرات صنعت غذا در شرایط کرونا”

by ehsan12, 28 جولای, 2020

ویروس COVID-19 :

در خانواده ویروس هایی به نام Coronaviridae است.

غشای این ویروس ها مشتق شده از میزبان است و دارای گلیکوپروتئین هایی می باشد که همانند میخ (spike) روی آن قرار گرفته اند و و ژنوم را احاطه کرده است که آن هم در نوکلئوکپسید محصور می باشد که در حالت غیرفعال به صورت مارپیچ قرار می گیرد اما در حالت فعال ویروس شکل کروی پیدا می کند.

مدت زمان بقای کرونا ویروس 2-12 ساعت روی سطوح و 1-2 روز در مدفوع می باشد.گزارشات از علائم خفیف تا بیماری شدید و مرگ برای بیماری کرونا 2019 حاکی از آنست که علائم می‌توانند از 2 تا 14 روز پس از قرارگیری در معرض ویروس پدیدار شوند:

  • تب
  • سرفه
  • تنگی نفس

 

تغییرات صنعت غذا در شرایط کرونا:

یکی از حوزه‌های اقتصاد که با شیوع ویروس جدید کرونا موسوم به کووید-۱۹ بیشترین آسیب را متحمل شده، حوزه صنایع غذایی است. با به قرنطینه رفتن مردم جهان، رسانه‌های اجتماعی دنیای مجازی از اخبار مربوط به کمبود مواد غذایی در سوپرمارکت‌ها انباشته شد. این در حالی است که تولیدکنندگان مواد غذایی هشدار دادند که ذخایر انبارهایشان پر شده است و حالا مجبورند بخشی از آن را به‌عنوان زباله دور بریزند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» بی‌بی‌سی در گزارشی به بررسی پنج مسیری پرداخته است که ویروس کرونا از طریق آنها زنجیره عرضه غذایی در سراسر جهان را به خود مبتلا کرده است.

1- شیرهایی که دور ریخته می‌شوند.

2-محصولات کشاورزی زباله می‌شوند.

3-کمبود کارگران کافی.

4-تغییر عادت‌های خرید.

5- موجودی انبارها دست‌نخورده مانده است.

در زیر  به بررسی یکی از جدیدترین خبرهایی که در کشورهای خارجی در حوزه صنایع غذایی منتشر شده است می پردازیم:

تکنیک زنجیره سرد

 استفاده از غذاهای منجمد در طول COVID-19 افزایش می یابد، این موضوع برای بحث آینده نگری تامین کنندگان مورد توجه قرار گرفته است.

13 ژوئیه 2020:  فروش مواد غذایی منجمد در دوره  COVID-19  افزایش یافته است زیرا مصرف کنندگان غالباً برای انواع وعده های غذایی به غذاهای  فریزر روی می آورند. تامین کنندگان در این فضا در حوزه مواد اولیه، مواد افزودنی غذایی، نگهدارنده ها و رنگ های خوراکی، از این فرصت استفاده می کنند. در همین حال ، بحث ماندگاری غذاهای منجمد از طریق مدلهای جدید بسته بندی سازگار با محیط زیست افزایش می یابد.

در بین غذاهای آماده “غذاهای منجمد” از نظر وعده غذایی رتبه اول را به خود اختصاص می دهند. نوآوری در تولید غذاهای آماده ادامه دارد و در این بین رشد چشمگیری در غذاهای حاوی پروتئین های گیاهی و حاوی سبزیجات مشاهده شده است. یان گرت ، مدیر فروش تجاری در کری فود می گوید “دسته مواد غذایی منجمد کمترین ریسک را در بحث ضایعات مواد غذایی دارند ، بنابراین ترکیب این موضوع با استراتژی بسته بندی پایدار ما، اهمیت این گروه  از مواد غذایی را افزایش می دهد”.

Kerry Foods  با همکاری نزدیک با شریک تأمین کننده خود، برند تجاری خود را به عنوان اولین برندی که در حوزه غذاهای آماده منجمد با بسته بندی کاملاً قابل بازیافت در Frost Evolve به بازار عرضه می کند ، معرفی کرد.  این شرکت می گوید “در سال 2020 ، ما حدود 6000 تن پلاستیک متری و مقوا را به بسته بندی قابل بازیافت تبدیل میکنیم.  ما همچنان به سمت بازیافت کامل بسته بندی در این زمینه فعالیت می کنیم و به هدف خود نزدیک می شویم زیرا 94 درصد از بسته بندی ها در وعده های غذایی آماده منجمد قابل بازیافت هستند. ”

وی ادامه داد: “دسته مواد غذایی منجمد یکی از سریعترین دسته های در حال رشد در سال 2019 بود و در دوره بحران COVID-19، یک دسته مهم برای خریداران در بین مصرف کنندگان بوده است و خریداران جدیدی را به همراه داشته و هزینه های مصرف کنندگان فعلی را افزایش می دهد. تعداد زیادی از افراد از  وعده های غذایی منجمد رضایت داشته اند، و این باعث شده خریداران سرعت تعامل خود را با غذاهای یخ زده تسریع کنند. ”

وی افزود: “ما در مجوعه غذاهای کری ،  به شدت از فرصت های ایجاد شده در حوزه مواد غذایی منجمد ، به ویژه در صنایع غذایی آماده مصرف، هیجان زده هستیم. رشد شدید مصرف دو رقمی در گوشت منجم ، سایر وعده های غذایی و  سبزیجات دیده شده است. فست فودهای خانگی مانند پیتزا نیز عملکرد خوبی داشته اند. در وعده های غذایی منجمد، شاهد رشد 26 درصدی در مراسم های خانوادگی و وعده های غذایی همزمان هستیم. ”

Garrett همچنین فرصتهای قابل توجه برای رشد را با وعده های غذایی با مقیاس بزرگتر و جزئیات نحوه فعالیت این شرکت از طریق برند و برندهای مشتری نشان می دهد تا هیجان و انتخاب را به این منطقه برساند. وی گفت: “فرآوری و پخت و پز جزء بخش های شتاب بخش در این گروه است ، و فرصت برای نوآوری در اینجا از طریق طعم ، غذاها و بسته بندی برای ما غیر قابل مقاومت است.”

 

سلامتی و راحتی:

هلنا گایزن ، مدیر بازاریابی بخش منجمد در بلژیک، تأمین کننده مرکزی میوه و سبزیجات بلژیک، اظهار داشت: “در چند سال گذشته اتفاقات زیادی در حوزه مواد غذایی منجمد برای مصرف کنندگان اتفاق افتاده است. به عنوان مثال، ما تمرکز زیادی روی محصولات آماده مصرف  منجمد سالم، وعده های غذایی گیاهی برای افراد گیاهخوار، مواد غذایی با بسته بندی یک نفره و کیسه های بخار می بینیم. اکنون ما روی یک محدوده مشخص تمرکز می کنیم، که در حوزه مواد منجمد نیز جدید است. ”

“نخود فرنگی ، لوبیای سیاه و لوبیای چشم بلبلی یخ زده، با حفظ کیفیت بالای مواد مغذی ، روش های خوبی برای استفاده در صورت تقاضا هستند. همچنین ، برنج گل کلم محصولی جدید و جالب در انواع منجمد است. ”

از نظر روند برجسته مصرف کننده که در طبقه بندی غذاهای منجمد مورد توجه است، گایزن توجه بیشتری را به سلامت غذا نشان می دهد، که این موضوع فرصت ها را برای جایگزین های سالم تر برای پنیر پیتزا و بستنی فراهم می کند. وی ادامه داد: “مزیتی در غذاهای گیاهی  و  سبزیجات تازه و نیز در دسته مواد یخ زده وجود دارد که نیاز به حفظ بهتر و بدون مواد افزودنی دارد. راحتی این روش روند تولید مواد غذایی مکنجمد را به جلو سوق می دهد”.

در “Sustain Domain” ، توسط Innova Market Insights  به عنوان سومین روند برتر برای سال 2020 ، معرفی شد. گایزن همچنین تمرکز روز افزون بر روی بسته بندی  زیست تخریب پذیر  فریزر پایدار را نشان می دهد، در کنار تقاضای بالغ شده برای محصولات کاملاً ارگانیک. از آنجا که همه گیر COVID-19 باعث انباشت انبار مصرف کننده و نیاز به فضای ذخیره برای تأمین کنندگان می شود ، او به افزایش سن فروش فریزرها اشاره می کند.

وی گفت: “ما در ایالات متحده و انگلیس طیف گسترده تری از محصولات منجمد را مشاهده می کنیم، همچنین مناطقی هستند که روند به طور کلی شروع می شود. این دامنه ها بیشتر به بسته بودن فضای ذخیره قبلی منجمد و رفتار کاربر بستگی دارد. با این حال ، ما شاهد افزایش میزان استفاده در هر منطقه هستیم زیرا این بخش “آینده” است. ما تمرکز زیادی راجع به روندهایی که ما به عنوان یک شرکت یا به عنوان یک بخش از آن خوب هستند ، مانند سلامتی و راحتی ، می بینیم. بنابراین امیدوار کننده است. ”

گایزن  می گوید: “درمورد استفاده از سبزیجات یخ زده استانداردهای کمی وجود دارد (از نظر محصولات شناخته شده مانند نخود فرنگی ، اسفناج و هویج) ، اما ما شاهد افزایش بزرگی در میوه ها سبزیجات یخ زده در چند سال گذشته و اکنون هستیم. در وعده های غذایی راحت و راه حل های غذایی. ما روی آن دو بخش اخیر تمرکز می کنیم ، زیرا بیشترین پتانسیل رشد را در آن مناطق می بینیم که بیشترین مکان را برای محصولات جدید و خوشمزه اصلی دارند. ”

 

غذاهای نوین فریزری:

لارز بروندل ، مدیر کل مدیریت حساب در Bösch Boden Spies ، می گوید: “ما بخصوص در سه تا چهار ماه گذشته شاهد تقاضای زیادی از مصرف میوه های یخ زده بودیم. مصرف کنندگان می خواهند غذاهای سالمی را تهیه کنند که تهیه آن در خانه آسان است. ”

“میوه های یخ زده یک کالای مناسب برای بحران هایی  همه گیری مانند  COVID-19 است. شما باید در خانه بمانید، زیاد حرکت نکنید و هنوز هم می خواهید تغذیه سالم داشته باشید. ما در قفسه های فریزر فروشگاه ها  هیچ میوه یا کالای جدید خاصی را متوجه نمی شویم. تغییر مواد غذایی منجمد شامل یک روند خاص نمی باشد، اما این بیشتر مربوط به غذاهای آماده یخ زده و سایر آماده سازی های غذایی است. ”

بروندل تصریح می کند که حرکت کنندگان در فضا به طور فعال به دنبال میوه های جدید و کاربردی و راه حل های مواد تشکیل دهنده برای بالا بردن دسته مواد منجمد هستند. ما دائماً در حال اسکن جهان برای میوه های جدید و محصولات کشاورزی هستیم. ورود به دنیای میوه های یخ زده به معنای این است که ما به دنبال انواع توت های جدیدی هستیم که جنبه های سلامتی ، عملکرد و البته طعم و مزه را با هم ترکیب می کنند. ”

وی گفت: “در حال حاضر ما در حال تبلیغ Honeyberry کانادا هستیم ، میوه ای عالی که تمام جنبه های فوق را برآورده می کند و حتی آنها را به روشی منحصر به فرد ترکیب می کند. توت از طعم فوق العاده ای برخوردار است ، فواید زیادی برای سلامتی دارد. دارای مقادیر بالای ترکیباتی مانند سیانیدین-3-O- گلوکزید (C3G) که محافظ قلبی و ضد دیابتی است. مقادیر عملکردی آن مانند ثبات رنگ باعث می شود که به یکی از جالب ترین ستاره های جدید در افق تبدیل شود. این محصول آنقدر جدید است که فقط در پایان دسامبر 2018 در اتحادیه اروپا فقط به عنوان “غذای جدید” ثبت شد.

 

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*