Menu

Switch Language

“آشنایی با ژله گیاهی”

“آشنایی با ژله گیاهی”

by ehsan12, 17 آگوست, 2020

همانطور که می دانیم پایه ژله از کلاژن تشکیل شده است. کلاژن نوعی پروتئین حیوانی می باشد. بسیاری از افراد گیاهخوار علی رغم علاقه به ژله و پاستیل، به خاطر اینکه ماده اولیه آن حیوانی است خود را از خوردن آن منع می کنند.

شرکت تولید کننده کلاژن و ژلاتین ژلاتیا در حال تولید آگار-آگار به شکل ورقه است تا به عنوان ماده تولید کننده ژل در مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد. به نقل از شرکت ژلاتیا این پودر برای اولین بار در جهان تولید شده و از مواد طبیعی تشکیل شده است.

علاوه بر  این آگار به دلیل داشتن نقطه ذوب بالاتر از بسیاری از عوامل ایجاد کننده ژل، به عنوان  یک جایگزین جذاب ژلاتین برای افراد وگان است. شرکت دکوباک آلمان موافقت کرده است که این محصول را به خط تولید  خود اضافه کند.

به نقل از شرکت ژلاتیا ، علاقه بالایی به مصرف ژل وگان در مشتریان بالقوه وجود داشته است. فروشگاه های آلمانی می توانند ورقه های آگار-آگار را به عنوان بخشی از محصولات شرکت دکوباک، در طول سال برای خریداران عرضه کنند.

 

 

از آنجا که آگار- آگار از جلبک های قرمز استخراج می شود، می تواند به عنوان یک جایگزین جذاب ژلاتین برای افراد وگان باشد.

آگار-آگار:

آگار- آگار هیدروکلوئیدی است که از جلبکهای دریایی قرمز استخراج می شود و به عنوان یک عامل تشکیل دهنده ژل در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. آگار از نظر قدرت تشکیل ژل،  در بین هیدروکلوئیدها مورد توجه خاصی قرار گرفته است. از جمله خصوصیات اصلی آن می توان به مقاومت بالای ژل آن در غلظت های پایین ، ویسکوزیته کم در محلول ، شفافیت زیاد در محلول، ژل قابل  برگشت پذیر و دمای ذوب متناسب اشاره کرد. علاوه بر این، استفاده از آن به عنوان یک افزودنی غذایی ، در مقیاس کمتری در سایر کاربردهای صنعتی نیز استفاده می شود.

 

 

فرآیند تولید آگار-آگار:

پودر آگار-آگار محصولی است که بیشتر برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت آگار-آگار پودر شده و پرک شده به روش ژل پرس با فشار دادن ژل آگار انجام می شود. آگار -آگار به شکل ورقه ورقه و از طریق روش سنتی تولید شده و با انجماد و ذوب شدن ژل آگار تولید می شود.

کاربرد آگار-آگار در صنایع غذایی:

محلول آگار -آگار در آب گرم پس از تنظیم دما،  تشکیل ژل می دهد، با یک دمای  ذوب بین 85 تا 95 درجه سانتیگراد و دمای تشکیل ژل بین 32 تا 45 درجه سانتیگراد. خصوصیات فیزیکی این ژل باعث می شود از آن به عنوان یک ماده افزودنی در بسیاری از مصارف صنایع غذایی استفاده شود.

رشد محصولات با پایه گیاهی چندین سال است که مورد توجه بوده است، اما میزان رشد آن  در سال 2018 به طور باورنکردنی به جریانی اساسی تبدیل شد. براساس داده های موجود، میانگین رشد سالانه بیش از 45 درصدی در  مواد غذایی و آشامیدنی با پایه گیاهی وجود داشته است.

 

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*