Menu

Switch Language

دانستنی ها درمورد صمغ فارسی

دانستنی ها درمورد صمغ فارسی

by سیدمسعود تقوی, 21 آوریل, 2020

مدت زمان مطالعه 15 دقیقه

در این مقاله قرار است در خصوص تولید، ویژگی و کاربردهای صمغ فارسی مطالبی خدمت شما عزیزان ارائه کنیم:

مقدمه

صمغ فارسی با نام‌هایی همچون “زدو”، “صمغ شیرازی” و حتی صمغ درخت بادام تلخ در مقالات و نوشته‌ها ارائه شده، که معمولاً این اسامی در مناطق مختلف جغرافیایی ایران با همدیگر متفاوت است.

شاید برایتان جالب باشد که برطبق آمارهای ارائه شده از سوی سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (FAO) در سال 2008، ایران در تولید صمغ‌های طبیعی رتبه چهارم جهان را داشته است.

صمغ فارسی، نوعی ماده ترشحی شفافی است که از درخت Amygdalus Scoparia به دست می‌آید.

در ايران پراکنش جغرافيايي اين درختچه در استان‌هاي فارس، چهارمحال بختياري، يزد، تهران، کردستان، لرستان، کرمانشاه، ايلام و سيستان و بلوچستان گزارش شده است.

بهره برداري از صمغ فارسی یا زدو سابقه‌اي بسيار ديرينه در ایران دارد. شاید به این علت باشد که در سال 1383 از سوی مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران استاندارد 442 با عنوان “صمغ زدو (شیرازی)” منتشر گردید.

براساس اطلاعات ميزان توليد و برداشت ساليانه زدو به ترتيب حدوداً برابر با 470 تن در کل کشور و 340 کيلوگرم در هکتار گزارش شده است. طبق آمار موجود در سال 1378، 27 فقره مجوز براي صادرات 1063922 کيلوگرم زدو به ارزش هرتن 145 دلار از استان‌هاي مختلف ايران به کشورهاي گوناگون صادر شده است.

صمغ زدو از لحاظ شکل ظاهري شباهت زيادي به صمغ عربي دارد و در تجارت اصطلاح صمغ عربي به جاي زدو رايج بوده و گاهي اين صمغ با عنوان صمغ عربي صادر مي‌شود.

اين صمغ بسته به ميزان ناخالصي آن به رنگ‌هاي زرد، نارنجي، و قرمز وجود داشته و همانند ديگر صمغ‌ها در آب يک محلول ويسکوز و چسبناک توليد مي‌کند. صمغ زدو به عنوان يک ماده عملکردي براي کاربردهاي تغذيه‌اي و دارويي همچون: محرک اشتها، خردکننده‌ي سنگ مثانه و … کاربرد دارد؛ اما به صورت صنعتي در صنايع غذايي استفاده نمي‌شود. همچنین، مقالات متعددی در خصوص کاربردآن در محصولات غذایی از جمله: نوشیدنی‌های لبنی بر پایه میوه، پاستیل، نان، مایونز، ماست، روکش برای افزایش ماندگاری پرتقال و بسیاری از پژوهش‌های دیگر در این خصوص صورت گرفته است.

در حال حاضر صمغ فارسی در ایران در صنایع مختلفی همچون تولید زغال فشرده و حتی صنایع پلیمر و استخراج نفت کاربرد دارد.

در صنایع غذایی از صمغ فارسی در فرمولاسیون امولسیون‌های غذایی از جمله نوشیدنی‌ها به صورت ترکیبی با صمغ عربی استفاده می‌شوند.

از آنجایی که در حال حاضر این صمغ به صورت خالص سازی شده در دسترس نیست، بسیاری از صنعتگران آن را آسیاب کرده و بعد از انحلال در آب و فیلتراسیون مورد استفاده قرار می‌دهند.

شاید این نکته برایتان جالب باشد که بدانید صمغ فارسی در مقایسه با صمغ عربی توانایی رقابت کردن از لحاظ برخی ویژگی‌ها را داشته و در این خصوص هم تحقیقاتی متعددی صورت گرفته است. نکته قابل توجه در خصوص این صمغ این است که درخچه‌های آن در کوه‌ها رشد کرده و به گونه‌ای نیست که در مناطق خاصی کشت شده باشد و از آن صمغ استخراج گردد. بنابراین می‌تواند به عنوان صمغی که از لحاظ میزان فلزات سنگین پایین باشد هم تلقی گردد که نیازمند مطالعات بیشتری در زمینه سم‌شناسی است. همچنین، از آنجایی که اکثر صمغ‌های تراوشی دارای فواید سلامتی بخش هستند، مطالعه در این خصوص هم توصیه می‌گردد.

در صورت نیاز به اطلاعات و تأمین این صمغ می‌توانید با همکاران ما در قسمت فروش هیدروکلوئیدها مذاکره نمایید.

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*