Menu

Switch Language

طعم دهنده های صنعت اسنک ((قسمت اول))

طعم دهنده های صنعت اسنک ((قسمت اول))

by سیدمسعود تقوی, 14 آوریل, 2020

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

در این مقاله قصد داریم هرآنچه که باید در مورد طعم دهنده های چیپس و اسنک، پاپکورن و آجیل بدانیم را برای شما توضیح دهیم

مقدمه

با توجه به افزایش آگاهی مردم در مصرف محصولات غذایی سالم و بدون نگهدارنده و مصنوعی، بر آن شدیم که اطلاعاتی در خصوص گروهی از محصولات پر مصرف جامعه داشته باشیم. از آنجایی که محصولاتی همچون چیپس، پاپکورن و آجیل بخش عمده‌ای از تنقلات افراد جامعه بخصوص کودکان و نوجوانان را تشکیل می‌دهد، انجام این مهم ضروری به عمل می‌آید.

در حال حاضر، در کشور ما کمتر شرکتی وجود دارد که به طور تخصصی روی فرمولاسیون این محصولات کار کرده باشد و همچنین متخصصین خبره در این زمینه هم بسیار نادر هستند. اکثر شرکت‌هایی که ادعای تولید این طیف از محصولات را دارند، تنها به مخلوط کردن اجزای مختلف این فرمولاسیون اکتفا کرده‌اند.

این اتفاق به گونه‌ای است که در حال حاضر در فهرست استانداردهای ملی ایران، استاندارد اختصاصی در زمینه طعم دهنده‌ها منتشر نشده است.

نکته قابل توجه دیگر در خصوص طعم دهنده‌ها، آلوده بودن این ترکیبات به رنگ مصنوعی است. براساس گزارشی که توسط تیم تحقیق و توسعه ما صورت گرفته است، بیش از نیمی از طعم دهنده‌های عرضه شده به بازار حاوی رنگ مصنوعی سان ست یلو (Sunset Yellow) ،رنگ نارنجی جیغ، هستند. شاید آلودگی محصول به رنگ مصنوعی، گاهی اوقات به صورت ناخودآگاه اتفاق افتد، زیرا این رنگ در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی مجاز می‌باشد و ممکن است یک تولیدکننده بر اثر استفاده از مواد اولیه وارداتی دچار این خطا شود.

لازم به ذکر است که استفاده از رنگ‌های مصنوعی در فرمولاسیون طعم‌دهنده‌های چیپس و اسنک در ایران مجاز نیست.

حال سوال اینجاست که طعم دهنده ها‌ی طبیعی از چه ترکیباتی تهیه و تولید می‌شوند؟

طعم دهنده­‌های بر پایه رنگ طبیعی به صورت ترکیبی از طعم و مزه، رنگ، حامل، تشدید کننده، بافت دهنده و غیره هستند.

قرار دادن این ترکیبات در کنار هم و مقادیر آنها در فرمولاسیون به گونه­ای است که باید علاوه بر رعایت کلیه ضوابط و در نظر گرفتن استانداردهای ملی، احساس طعم بلافاصله بعد از مصرف و احساس دهانی آن طی خوردن محصول به صورت قابل قبول باشد.

به منظور طراحی طعم دهنده، شناخت افزودنی‌ها و عملکردشان در فرمولاسیون طعم دهنده حائز اهمیت است.

ممکن است تا به حال برایتان پیش آمده باشد که وقتی یک اسنک را خریداری می‌کنید در خصوص طعم دهنده آن ترکیبات زیادی ذکر شده است. ترکیباتی همچون نمک، شکر، شیر خشک، آب پنیر، پودر پیاز، پودر گوجه فرنگی، پودر آب پنیر، طعم دود، رنگ‌های طبیعی و مصنوعی و بسیاری مواد دیگر، از این قبیل هستند.

لطفاً در مقاله بعدی، ادامه این بحث را مطالعه کنید…

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*