Menu

Switch Language

طعم دهنده های صنعت اسنک ((قسمت دوم))

طعم دهنده های صنعت اسنک ((قسمت دوم))

by سیدمسعود تقوی, 14 آوریل, 2020

ادامه مقاله:

هر یک از افزودنی ها، عملکرد خاصی را در فرمولاسیون طعم‌دهنده ایفا می‌کنند تا خصوصیات طعمی و ظاهری محصول نزد مصرف کننده جذاب باشد.

طعم دهنده‌­های صنعت چیپس و اسنک مخلوطی از نمک، پرکننده­‌ها (نشاسته، آرد ذرت، آب پنیر و غیره)،‌ سبزیجات خشک، ادویه­‌ها، تشدید کننده‌ها، شیرین کننده‌ها، اسیدهای خوراکی، رنگ‌ها و غیره هستند.

در تولید این نوع طعم دهنده ها به چه مواردی باید توجه داشت؟

1- نوع محصول:

به منظور طراحی یک طعم، شناخت محصولی که قرار است طعم دار گردد، بسیار مهم است.

برای مثال، چیپس سیب زمینی بعد از سرخ شدن، حاوی کمتر از 43 درصد روغن (مطابق استاندارد ایران، شماره 3744) می‌باشد. از این رو در طراحی میکس طعم دهنده برای این نوع محصول، این نکته را باید مدنظر قرار داد که نحوه پاشش آن به صورت پودری و به کمک پمپ باد در دیگ طعم زن صورت گیرد.

در مورد فرآورده هایی همچون چیپس تورتیلا، پاپ کورن و غلات اکسترود شده که ممکن است به دلیل شرایط تولیدشان روغن سطحی نداشته باشند و نبود روغن سطحی، چسبیدن طعم روی سطح محصول را با مشکل مواجه می­‌کند، به همین خاطر در این گونه محصولات ممکن است اسپری روغن قبل از طعم پاشی (مشابه روش قبلی) انجام شود. همچنین ممکن است طعم به همراه روغن یا سایر مواد دیگر مخلوط شود و به صورت یک ماده طعمی مایع بر روی محصول طی چرخش در دیگ طعم دهنده صورت گیرد. بنابراین نوع محصول تعیین کننده نحوه پاشش طعم خواهد بود.

 

2- مصرف کننده:

از دیگر مواردی که باید در طراحی طعم دهنده­‌ها مدنظر قرار گیرد، جنسیت و سن مصرف کننده محصول است. همچنین، این مورد مهم است که اکثریت آنها چه نوع طعمی را می­پسندند برای مثال جنوب کشور طعم‌های تند و ادویه ای و شمال کشور طعم های ترش را بیشتر ترجیح می­دهند.

3- پایداری و حفظ ماهیت:

از دیگر مواردی که در طعم سازی باید مدنظر قرار گرفت، عدم کلوخه شدن محصول طی دوره نگهداری و پاشیدن یا اسپری کردن راحت طعم روی محصول می­باشد.

4- میزان مصرف:

میزان مصرف طعم در محصولات مختلف متفاوت است، برای مثال، میزان مصرف طعم دهنده کچاپ در پاپ کورن در مقایسه با چیپس بالاتر است. حتی میزان مصرف طعم های مختلف در یک محصول خاص نیز با هم تفاوت دارد، برای مثال، میزان مصرف طعم دهنده های ترش همچون سرکه نمکی در مقایسه با پنیری بر سطح محصول کمتر است.

به طور کلی، میزان مصرف طعم دهنده­های مختلف در محصولات مختلف بین 3-7 درصد متغیر است. میزان مصرف طعم در طراحی طعم دهنده بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه، نکاتی عنوان شده است که باید در هنگام خرید طعم دهنده به آن توجه شود:

  1. تمامی اجزای طعم دهنده از جمله رنگ محصول طبیعی باشد.
  2. میزان مصرف طعم دهنده یا دوز مصرفی به همراه قیمت آن از پارامترهای مهمی است که می‌تواند تعیین کننده انتخاب طعم دهنده باشد.
  3. میزان بار میکروبی طعم دهنده روی قیمت نهایی محصول مؤثر است.
  4. باید توجه داشته باشید که قبل از خرید طعم دهنده، مقداری از آن را روی محصول خود تست کنید.
  5. برخی طعم دهنده‌ها از جمله کچاپ ممکن است از لحاظ طعمی مناسب باشند اما رنگ مطلوبی نداشته باشند، از این رو باید رنگ به طعم دهنده اضافه شود.

شما می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*