Menu

Switch Language

چگونه هنگام آلودگي هوا سالم بمانيم؟

چگونه هنگام آلودگي هوا سالم بمانيم؟

by سیدمسعود تقوی, 2 دسامبر, 2019

خوراکي‌هايي که هنگام آلودگي هوا بايد خورده شوند !

هواي آلوده حاوي مواد سمي و ترکيباتي اکسيد کننده است که بدن در برابر اين آلودگي‌ها واکنش التهابي نشان مي‌دهد بنابراين مواد حاوي آنتي اکسيدان‌ها مي‌تواند از فعاليت اين واکنش‌ها جلوگيري کند. شير، ميوه و سبزي به دليل داشتن آنتي اکسيدان‌هاي قوي براي سلامتي و مبارزه با آلودگي هوا بسيار مناسب است. علاوه براين آنتي اکسيدان‌ها براي مقابله با آلودگي هوا راديکال‌هايي آزاد مي‌کنند که خطر بروز سرطان و بيماري‌هاي قلبي و عروقي را خنثي مي‌کند. شير داراي ويتامين‌هاي گروه B است و به همين دليل متخصصان تغذيه مصرف فراوان شير را در روزهاي آلوده هوا توصيه مي‌کنند.

ميوه و سبزي نيز داراي آنتي اکسيدان قوي است به ويژه ميوه و سبزي در 3 رنگ سبز، قرمز و نارنجي که در روزهاي آلوده هوا نقش پاک کنده و سلامت ريه‌ها را برعهده دارند. ميوه‌هايي مانند پرتقال، نارنگي و انار، سبزي‌هايي مانند سير، پياز، کلم بروکلي و ساير کلم‌ها، گوجه فرنگي و کاهو نيز در اين روزهايي که هواي پايتخت آلوده است، مورد مصرف فراوان قرار گيرد.

نوشيدن مايعات فراوان به خصوص آب در طول روزهاي آلودگي هوا به مقدار 10 تا 12 ليوان ضروري است. درصورتي که افراد نمي‌توانند آب زياد بنوشند، مصرف غذاهاي مايع مانند انواع سوپ‌ها به دليل اينکه حاوي مقدار زيادي مايعات است نيز در دفع آلودگي از بدن بسيار موثر خواهد بود. مصرف مواد مغذي حاوي روي در روزهاي آلوده هوا موجب کاهش جذب فلزات سنگين شده و اين ماده غذايي همواره مورد توصيه متخصصان تغذيه است که بهتر است در اين روزها از قرص مکمل آن استفاده کنند. ماهي يکي ديگر از مواد غذايي است که مصرف منظم در طول هفته در خانواده‌ها توصيه شده است.

ماهي سرشار از اسيدهاي چرب امگا3 است که مي‌تواند در کاهش تنگي نفس و اثرات زيان بار ترکيبات التهاب آور مفيد باشد.مغز‌هاي گردو، بادام زميني (کودکان بالاي دو سال )، آب ميوه‌هاي طبيعي، استفاده نکردن از فست فودها در روزهاي آلوده هوا بيش از گذشته مورد توجه عموم قرار گيرد.

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*