Menu

Switch Language

چیپس پرینگلز

چیپس پرینگلز

by ehsan12, 22 ژوئن, 2020

چیپس سیب زمینی چیست؟

چیپس سیب زمینی یکی از تنقلات پر طرفدار در بین مردم دنیاست.

این محصول نخستین بار در سال 1853توسط یک آشپز آمریکایی به نام جورج کرام تهیه شد.

اغلب از نمک برای مزه دادن به چیپس ها استفاده می شود.

اما انواع دیگری از طعم دهنده های پودری نیز برای چیپس ها استفاده می شود که از آن جمله می توان به طعم های سرکه نمکی، لیمویی، فلفلی، پیاز جعفری، کچاپ و…  اشاره کرد.

در این مقاله قصد داریم شما را با نوعی چیپس به نام پرینگلز آشنا کنیم.

پرینگلز یک برند چیپس سیب زمینی و گندم است که ابتدا توسط شرکت پروکتر اند گمبل (P&G) تولید شد. این چیپس اولین بار در سال 1968 وارد بازار ایالات متحده شد و 7 سال بعد عرضه آن در سطح بین المللی آغاز شد. در اصل می توان گفت که پرینگلز انقلابی در صنعت میان وعده و تنقلات ایجاد کرد. داستان تولید پرینگلز از آنجا آغاز شد که شرکت P&G تصمیم گرفت چیپس هایی با کیفیت عالی تولید کند که شکایت های مشتریان را از جمله شکسته بودن چیپس ها، روغنی بودن و کهنه و غیر کریسپی بودن را برطرف کند. در اواسط دهه 60 میلادی لیپا یکی از محققان شرکت توانست مزه چیپس را به سطح مورد نظر برساند و شکل هایپربولیک پارابولوید چیپس نیز توسط ژنه ولف که یک مهندس مکانیک بود، طراحی شد.

اگر بخواهیم تابع هذلولوی هایپربولیک پارابولوید را به طور خلاصه معرفی کنیم، یک زنجیر را تصور کنید که دو انتهای آن به مکان ثابتی وصل شده و قسمت وسطی آن تحت تاثیر نیروی گرانش زمین قرار گرفته و به صورت آویزان می باشد که شکل چیپس پرینگلز نیز از این مدل تبعیت می کند.

 

تفاوت چیپس پرینگلز و چیپس معمولی:

1-چیپس پرینگلز بر خلاف چیپس معمولی که فقط از سیب زمینی تهیه شده است تنها حاوی 42% سیب زمینی می باشد و بقیه مواد آن شامل آرد سیب زمینی، برنج، ذرت و … است که با روغن و امولسیفایر ترکیب شده اند. همین موضوع سبب شده که سایر تولید کنندگان چیپس سیب زمینی پرینگلز را به این امر محکوم کرده اند که این محصول اصلا چیپس نیست. به همین علت شرکت در سال 1975 مجبور شد که به جای استفاده از کلمه “چیپس” عبارت “چیپس سیب زمینی تهیه شده از سیب زمینی خشک ” را روی بسته بندی خود قید کند.

2-این نوع چیپس ها نسبت به چیپس های معمولی کم چرب تر، خشک تر و لذیذتر هستند.

3-در این نوع چیپس ها فقط یک طرف ورقه را مزه دار می کنند. برای چشیدن بهتر طعم آنها، هر ورقه را که از قوطی بیرون می آورید برعکس کرده وسپس در دهان خود قرار دهید. به این صورت، سمتی که مزه دار شده، روی غدد چشایی شما قرار می گیرد و لذت بیشتری از مصرف آن می برید.

پرینگلز در طعم های متعددی به بازار عرضه می شود که مزه های اصلی آن شامل کلاسیک، سرکه نمکی، خامه ترش و پیاز، پنیر چدار، خردل ژاپنی، پنیر موزارلا، سس مارینرا، کوکتل میگو، پنیری تند و سس باربیکیو می باشد.

شعار تبلیغاتی شرکت تولید کننده این محصول، جمله ” Once you pop, you just cant stop” است یعنی “وقتی بازش کنی دیگه نمی تونی بس کنی”!!!

در انتها به بررسی آمارهای متعددی در رابطه با صنعت اسنک در دنیا می پردازیم.

متوسط میزان انواع اسنک به ازای هر فرد در سال2020 ، به مقدار7/6 کیلوگرم می رسد که بیشترین مقدار آن به ترتیب مربوط به کوکی ها و کراکرها، سپس چیپس تورتیلا، فلیپس، پرتزل و در نهایت چیپس سیب زمینی می باشد.

متوسط قیمت هر واحد در صنایع اسنک در سال 2020 به 6/86 دلار آمریکا می رسد.

متوسط درآمد هر فرد در صنعت اسنک در سال 2020 به52/30 دلار آمریکا می رسد.

 

 

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*